Blíží se Vánoce a s nimi i radosti a starosti obdarovávání našich rodin a kamarádů. Je každého osobní rozhodnutí, jak k oslavám Vánoc přistupuje, zda se rozhodne dárky kupovat a přijímat a netvrdíme, že jediný “správný” způsob je skrze dárky efektivně altruistické. Pokud si ale lámete hlavu nad tím, co by mohlo udělat radost efektivnímu altruistovi, připravili jsme pro vás malou inspiraci:

Dar efektivní charitě

GiveWell jako každý rok doporučuje následující charity na které můžete přispět zde. Můžete také poslat příspěvek EA Funds, které následně všechny příspěvky přerozdělí dle uvážení správců fondů. O tom, jak postupovat při zaslání darů zahraničním charitám jsme napsali článek zde.

Pokud vás žádná z těchto možností nezaujala, můžete podpořit činnost českého Spolku pro efektivní altruismus (číslo účtu 2101082446/2010). Nemáme automatizovaný způsob, jak z příspěvku udělat dárek, ale napište nám a po domluvě vám můžeme vyrobit pěkný certifikát.

Dar vzdělávání online

Skillshare nebo Iversity nabízí možnost zakoupit někomu členství nebo kurz na jejich platformách. Obdarovaný si pak může vybrat v čem se chce vlastně vzdělávat. Skillshare  nabízí služby pouze v angličtině, Iversity pak v angličtině, francouzštině a němčině. 

Lifestyle

Libovolné množství (čím víc, tím líp!) ořechů a kvalitní hořké čokolády (Billa a Albert tento týden Lindt 85% v akci za 49,90 Kč).

Doplňky stravy, hlavně vitamíny D, B a doplňky s Omega 3.

Typické věci, které ocení téměř každý člen naší české komunity 

Poukaz do sauny, u nás je oblíbený hlavně saunový svět Infinit v Hotelu Step.

Mr. Seal of Approval – pozor, při objednáváni se ujistěte, že máte správnou velikost!

Čaje, konvičky a speciality z Tibetu z Dharmasaly – ta má otevřeno až do 23. večer.

Knihy

Naši členové doporučili pro tento vánoční speciál mnoho zajímavých knih, které jsme všechny nemohli z kapacitních důvodů zmínit. Tady je výběr těch, které se v jejich doporučeních opakovaly nejčastěji.

TIP: Pokud shánéte knihy v angličtině, a už se nestihnou poslat ze zahraničí, doporučujeme knihkupectví Shakespeare & synové u Karlova mostu, které má velký výběr anglické literatury.

Pokud vás tyto knihy zaujaly, ale pod stromečkem je nenajdete, všechny (a mnoho dalších!) jsou k dispozici v naší knihovně v Epistea Lab, kde si je můžete zdarma vypůjčit. Stačí se zastavit během našeho coworkingu: út 13-21, čt 13-18.

Poor Economics

Cenami ověnčená kniha letošních nositelů nobelovy ceny za ekonomii, jejichž myšlenky stály u vzniku směřování efektivního altruismu ohledně globální chudoby.


HPMoR

Dnes již klasika a pro mnohé první kontakt s komunitou aplikované racionality. Máme jich hodně v Epistea Lab, stavte se kdykoliv během našich coworkingových dní: úterý (13-21), čtvrtek (13-18).

Faktomluva

Myšlení rychlé a pomalé

Human Compatible

21 lekcí pro 21. století