Aneb co se děje ve Spolku pro efektivní altruismus

Milí příznivci efektivního altruismu,

s koncem léta přichází nejistota ohledně našich podzimních aktivit. Zatím máme možnost scházet se osobně a chceme ji maximálně využít, protože jsme pro Vás na září připravili nabitý program. Kromě tradiční víkendovky (první po dvou letech!) bych Vás chtěla pozvat na oslavu našich 5. narozenin! Toto výročí je pro nás příležitostí zavzpomínat na naše začátky, zdary i neúspěchy. Pro mě je to zároveň příležitost poděkovat všem našim dobrovolníkům, kteří se v posledních pěti letech zapojili do spolkových aktivit. Pokud mezi ně patříte, doufám, že se aspoň na chvíli zastavíte na kus řeči nebo dortu. Stejně tak přijďte, pokud chcete poznat naše členy a zjistit víc o tom, jak spolek funguje.

Budu se těšit na viděnou v čajovně Dharmasala (resp. v Epistea Space), v úterý 31. srpna od 18 h.

Irena Kotíková
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus

Novinky

Deadline pro přihlášku na Víkendovku 2021
Nezapomeňte odeslat přihlášku na letošní Víkendovku, a to do 3. 9. 2021. Víkendovka proběhne 10. – 12. září 2021 v na Permafarmě ve středních Čechách. Čeká na Vás pečlivě připravený program složený z přednášek, workshopů a bloků pro zamyšlení se nad ambiciózními EA plány. Více informací najdete zde, přihlásit se můžete zde.

Pro velký úspěch organizujeme znovu EA seminář
Od října budeme znovu nabízet seminář o efektivním altruismu. Jedná se o osmitýdenní intenzivní kurz, který obsáhne základní koncepty efektivního pomáhání. Obsah (rámcově stejný jako u jarního semináře) si prohlédněte zde. Seminář zahájíme 4. října 2021, svou přihlášku můžete vyplnit už teď!

Spolek pro efektivní altruismus slaví 5 let od svého založení!
Pokud s námi chcete zavzpomínat na dosavadní historii spolku, dozvědět se o jeho počátcích a hlavně to pořádně oslavit, přijďte na naši narozeninovou oslavu. Bude se konat 31. srpna od 18 h v Epistea Space. Jídlo, pití i zábava zajištěna.

Zapojte se!

Propagace EA myšlenek
Hledáme zájemce o propagaci myšlenek efektivního altruismus na vysokých školách v ČR. Konkrétní formu vytvoříme podle Vašich možností, může to být např. organizace EA studentské skupiny přímo na Vaší fakultě, příprava/organizace přednášek, jednorázový workshop pro studenty fakulty apod. Nabízíme organizační zázemí, pomoc s přípravou obsahu a přednášek, zajímavé hosty, finanční ohodnocení (dle domluvy a podle Vašich časových možností).

Vhodnými kandidáty jsou studenti VŠ v ČR, které zajímá efektivní altruismus, rádi organizují akce a baví se s lidmi o zajímavých tématech.

Pokud Vás nabídka zaujala, vyplňte prosím stručný formulář, brzy se Vám ozveme.

Nabídka práce Metaculus
Společnost Metaculus si dává za cíl zlepšit lidské rozhodování a globálně pozitivně ovlivnit tvorbu přesných predikcí, a to v neziskových organizacích, vládních subjektech či výzkumných institucích. Metaculus teď nabízí tři pracovní pozice, a to: Effective Altruism Question Author, Lead Developer: Metaculus Web Platform a Senior Machine Learning Engineer – Natural Language Processing.

Tipy ze zahraničí

Nabídka pracovní pozice
V efektivní charitě Giving What We Can (GWWC) hledají výzkumného pracovníka, který by pomohl v poskytování vysoce kvalitní pokynů týkajících se efektivního darování.

Open Philanthropy hledá návrhy na nové outreach projekty
Open Philantropy shromažďuje návrhy na programy, které by oslovily mladé lidi s vysokým potenciálem zlepšovat dlouhodobou budoucnost lidstva, a to prostřednictvím vzdělávacích projektů jako například SPARC, ESPR, SERI, FHI summer research programs, nově také EA Debate Championship. Projekt nemá přesný deadline pro podání přihlášek, pro více info sledujte stránky Open Philantropy.

EA Virtual Programs
EA Virtual Programs budou nyní nabízeny každý měsíc! Další kolo bude probíhat v týdnu 6. – 25. října. Deadline pro přihlášky je 29. srpna. Aktuálně program zahrnuje Introductory Program, In-Depth Program a reading group ke knize The Precipice.

Knižní tip 📚

Doporučujeme nově vydanou knihu Scout Mindset od Julie Galef. Přibližuje v ní nástroje pro pochopení základních principů racionality, pomáhá vidět věci právě takové jaké jsou, a nejen jaké bychom je chtěli mít. Julia Galef je také spoluzakladatelkou organizace CFAR, která dělá workshopy s tréninkem racionality a se kterou úzce spolupracujeme. Což je důvod, proč se CFAR workshopy konají jen v Kalifornii a v Česku. Mimo to má pravidelný podcast Rationally speaking.

Pozvánky na osobní setkávání

  • Narozeninová oslava – 31. srpna 2021 slavíme 5 let spolku.
  • Víkendovka – 10.-12. září 2021. Intenzivní víkend pro české EAs.
  • Setkání EA Brno – ve čtvrtek 16. září 2021 jste zváni na první poprázdninové setkání brněnských příznivců EA.
  • Jak pomoct kariérou – workshop pro všechny, kteří chtějí přispět svou kariérou k „greater good“ – 21. září 2021.

Pozvánky na online setkávání

  • Hodnoty pro superinteligenci – v úterý 7. září proběhne přednáška a diskuze nad tématem z oblasti budoucích transformativních technologií.
  • Debugging session – od 8. září plánujeme navázat na pravidelné debugging sessions, akce probíhá v uzavřené skupině, pokud byste se chtěli přidat, kontaktujte Páju ([email protected]).
  • Spolková rada – rada je veřejná a koná se každou čtvrtou středu v měsíci. Z důvodu prázdninových dovolených budou ale v září hned dvě setkání, první 1. září a druhé 29. září vždy od 19 h.

Seznamte se – Irena Kotíková

Znáte už Irenu? Irča je předsedkyně spolku pro efektivní altruismus a našla si chvilku, aby nám odpověděla na pár otázek.

Co tě přivedlo k efektivnímu altruismu?
K efektivnímu altruismu jsem se dostala dvěma poměrně nezávislými cestami – jednak přes kamarády a známé, kteří studovali v Oxfordu nebo v USA. Druhou cestou bylo skeptické hnutí a komunita, kde jsem byla jednu dobu poměrně aktivní. Žila jsem v té době v USA, takže u založení spolku jsem osobně nebyla, ale když jsem v roce 2016 organizovala fundraiser pro Deworm the World Initiative, tak se naše cesty zkřížily, a když jsem se v roce 2018 stěhovala zpátky, oslovil mě Honza Kulveit, jestli bych neměla zájem spolek vést.

Co tvoje role předsedkyně obnáší?
Moje role má několik částí – jednak dohlížím na chod spolku, aby všechno fungovalo jak má, hlavně administrativně a finančně. Je mojí zopovědností zajistit dostatek financí na naše aktivity, což znamená psaní grantů a reportů. Druhou částí je koordinace konkrétních projektů, třeba CFAR workshopů nebo CFAR Alumni rEUnion. Nakonec jsem hlavně člen komunity – baví mě přemýšlet a diskutovat o principech efektivního altruismu a hledat odpovědi na složité otázky.

Čemu se věnuješ mimo EA?
Od roku 2012 se podílím na spoluorganizaci Letní Akademie Discover, což je naše spřátelená organizace. Ve volném čase ráda zvedám železo a tancuju.

Co tě na tvé práci baví nejvíc?
Nejvíc mě baví práce s naší komunitou – máme tu spoustu schopných a talentovaných lidí, kteří každý rok odvádí obrovský kus práce. Mám radost, když naši práci oceňují jiné organizace a daří se nám budovat si pozitivní reputaci ve světě.

Máš nějaký oblíbený dokument?
Ostatní ze spolku si ze mě kvůli tomu už dělají legraci, ale hodně mě ovlivnil dokumentární film „Free Solo“, viděla jsem ho dohromady možná 20x. Jednak mě fascinuje hlavní postava Alexe Honolda, který žije svůj život hodně jako efektivní altruista, i když se k hnutí oficiálně nehlásí. Ale kromě toho mě ten film vždycky nabudí energií a dá mi motivaci pracovat na velkých a zdánlivě nemožných projektech.

Spolek pro efektivní altruismus
srpen 2021