letní update Spolku pro efektivní altruismus

Milí členové a příznivci Spolku pro efektivní altruismus,
léto je pro část z nás nyní ve znamení konferencí. Tým Irči Kotíkové odletěl na EA Global do San Francisca a já intenzivně pracuji na Human-aligned AI Summer School, která začíná ve čtvrtek 4. srpna. Pokud si budete chtít popovídat s někým zajímavým o umělé inteligenci, bude v Praze spousta příležitostí k setkání. Dejte mi vědět!Také se těšíme na EA chatu, kam můžete přijet pracovat na svých projektech nebo nám s něčím pomoci. Letos se zaměříme na zlepšení spolkového webu a informací na něm, ale také na zlepšení evaluací akcí a odhadování dopadu naší činnosti, aby kovářova kobyla nechodila bosa.

Produktivní a nabité léto i Vám přeje,
Hana Kalivodová,
[email protected] | Calendly
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus

Pracovní příležitosti

Hledáme posily do hlavního organizačního týmu Spolku! Jste s EA obeznámeni do hloubky a máte dobrou představu o aktivitách Spolku? A nenazrál pro vás čas, abyste se na dalším směřování české EA komunity začali podílet aktivně?Momentálně hledáme až dva nové kolegy, kteří si mezi sebe rozdělí těchto šest rolí: organizátor/ka a moderátor/ka akcí, manažer/ka coworkingového prostoru, kariérní poradce/poradkyně, Scrum Master, vedoucí vlastního projektu, správce/správkyně webu a dokumentace.Veškeré podrobnosti zde. Přihlášky jsou otevřené do 11. srpna, nástup možný během září. Budeme se těšit na spolupráci!

Toto však nejsou jediné pozice, které se v českém EA ekosystému otevírají. Naopak jich je celá řada, nebo chcete-li, celá přehledná tabulka!

Na některé ze zmíněných pracovních míst také pravděpodobně narazíte na spolkovém LinkedInu, který přes léto úspěšně vstal z mrtvých. 🧟 Nyní na něm publikujeme odkazy na vybrané EA pozice, na články či rozhovory, které kvalitně zpracovávají s EA spojenou problematiku, a plánujeme zde i propagovat některé relevantní projekty.

Novinky

Iniciativa Prague Fall Season

Jak už jste možná slyšeli, právě byla spuštěna nová iniciativa Prague Fall Season. Její základní ideou je navázat na úspěch EAGx konference a vytvořit v Praze během kratšího období vysokou koncentrací zajímavých lidí a projektů, a sdílet tak se zbytkem světa naši příchuť efektivního altruismu.

Česká EA komunita je jednou z nejaktivnějších a nejproduktivnějších celostátních EA skupin mimo anglosaský svět, což znamená jedinečnou možnost podílet se na budování mezinárodní komunity a skrze to ji částečně i formovat.

Energie, kterou se tým Prague Fall Season snaží vytvářet, se jistě dotkne i Vás! Budete mít k dispozici větší a lepší kancelář, kam můžete chodit spolupracovat a diskutovat s efektivními altruisty ze zahraničí. Také proběhne řada zajímavých akcí v nových prostorách za Prahou.Můžete se i zapojit aktivně do organizačního týmu, případně prozkoumat jiné pracovní příležitosti v českém EA prostředí. Všechny důležité informace naleznete zde!

Podzimní CFAR workshopy

Center For Applied Rationality (CFAR) opět po tříleté pauze nabízí workshopy aplikované racionality v Praze! Více informací najdete zde. Pokud se chcete zúčastnit, hlaste se zde.

PIBBSS

PIBBS vytváří síť výzkumníků a příznivců, kteří se zajímají o to, jak se inteligentní chování projevuje „ve volné přírodě“ – v biologických a sociálních systémech – a jak tyto poznatky využít k vytvoření systému AI sladěného s člověkem.

Právě probíhá letní výzkumný program pro rok 2022 a předběžně PIBBSS plánuje uspořádat i další ročník letního výzkumného programu v roce 2023. Pokud vás PIBBSS nadchl a chtěli byste se zapojit, vyplňte prosím tento formulář.

HAIISS

4.-7. 8. probíhá v Praze Human Aligned Summer School (HAIISS), konference pro výzkumníky a doktorandy v oblasti bezpečnosti umělé inteligence. 

ESPR

Během srpna budou probíhat dva běhy programu ESPR (The European Summer Program on Rationality), který je určený pro mimořádně matematicky nadané studenty s touhou porozumět sobě i světu.

EA Slovakia hledá nové tváře

EA Slovakia hledá lidi, kteří by se chtěli zapojit do nově vznikající EA komunity. Současným cílem je zorganizování Mezinárodní konference pro oganizátory EA skupin z východní Evropy a spuštění osmitýdenního bratislavského i online semináře o myšlenkách efektivního altruismu. V případě zájmu kontaktujte [email protected] nebo doražte na online meetup 3.8. od 17:30 h.

Pozvánka na konference s programy

Blíží se celá řada EA konferencí a programů. Nezapomeňte si pohlídat, kdy jsou uzávěrky přihlášek!
Efektivně altruistické globální konference jsou určeny jak pro členy komunity, kteří již mají solidní znalosti o efektivním altruismu, tak pro jiné pro aspirující členy, kteří by rádi navázali nové kontakty, diskutovali o nápadech, rozvíjeli své dovednosti nebo se posunuli do nových rolí.

EAG konference
EAG Washington DC 23.-25. 9. (deadline přihlášek 8. 9.)
EAGx konference
EAGxSingapore (2 – 3 September)
– EAGxBerlin (16 – 18 September)
– EAGxVirtual (21 – 23 October)
– EAGxRotterdam (4 – 6 November)
– EAGxBerkeley (2 – 4 December, provisional)
– EAGxLatinAmerica (7 – 8 January 2023)

Další způsoby, jak se dozvědět o EA více

Pozvánky na akce

  • EA procházka na Hvězdu – 9. 8.
    Akce pro nové i stávající členy. FB event.
  • Coworkingová chata – 20.-27. 8.
    Pojeďte s námi pracovat na svých i společných projektech na malebnou chatu v Rejdicích. Přihlásit se můžete zde.
  • Malý veletrh EA příležitostí – 6. 9.
    Abychom předešli tomu, že informace o zajímavých možnostech se nedostanou k lidem, kteří o nich chtějí vědět, budeme pravidelně pořádat Malé veletrhy EA příležitostí, kam budeme zvát jak lidi, kteří hledají, tak ty, kteří nabízejí zajímavé příležitosti. Přijďte na první z nich 6. září do Epistey (nebo online).
Doporučujeme přidat si jedním kliknutím spolkový kalendář, kde najdete vždy aktuální informace.

Seznamte se Peter Hroššo

Peter je dlouholetý člen a podporovatel Spolku pro efektivní altruismus. Letos změnil svou kariéru v souladu s principy EA a my jsme rádi, že Vám můžeme představit jeho medailonek.

Jak ses dostal k EA?
Já se nedostal k EA, EA se dostalo ke mně. 🙂 Od roku 2015 jsem se účastnil LessWrong meetupů. Parta kolem Honzy Kleňhy, Michala Pokorného a dalších pak o rok později založila Spolek. Na tom jsem se sice nepodílel, ale aktivity Spolku jsem zblízka celou dobu sledoval a EA myšlenky nasával osmózou. Až v roce 2017 na CFAR workshopu jsem se s někým bavil o tom, proč se neidentifikuju jako EA, a něco se ve mně změnilo. Tehdy jsem byl hodně ovlivněný libertarianismem a věřil jsem, že si každý za své utrpení může sám. Ale od té diskuze na CFARu mi to hlodalo v hlavě a začal jsem přemýšlet o tom, jestli bychom s tím utrpením nemohli nějak pomoct.

Na jakých projektech pracuješ?
Nedávno jsem skončil v Applu, kde jsem pracoval jako ML inženýr, a začínám pracovat na novém projektu, pro který jsem získal grant od FTX Future Fundu. Cílem projektu je zlepšit rozhodování lidstva pomocí predikčních trhů. Ty jsou velmi populární v akademických kruzích a EA díky svým teoreticky krásným schopnostem agregovat informaci od mnoha lidí. V praxi ale moc dobře nefungují a to bych chtěl zlepšit zapojením AI, konkrétně velkých jazykových modelů. Kdybyste věděli o někom, kdo se vyzná v ML, dejte vědět 🙂 Projekt je teď v úplném počátku a sháním spolupracovníka / cofoundera. (https://bit.ly/predictionmodel…)

Čemu se věnuješ mimo EA?
Rád trávím čas v přírodě, ať už chozením s batohem po horách, nebo jen tak být a vnímat, co se děje kolem mě a ve mně. Mám rád upřímné hluboké rozhovory s lidmi, které mám rád, ale i s náhodným lidmi, které jsem zrovna potkal. To mě hodně naplňuje, poznávat lidi a všímat si, v čem jsme odlišní, ale přitom v jádru až překvapivě stejní. Baví mě všímat si detailů, většinou mi stačí jen tak být a pozorovat. Často mi při tom dojdou nějaké třeba i nesouvisející, ale důležité věci. Doporučuju 🙂

Co tě na tvé práci baví nejvíc?
Baví mě přemýšlet o tom, co je pro mě důležité, co je pro svět důležité. Vymýšlet velké vize a pak se je snažit přetavit do něčeho realizovatelného. Nejradši mám whiteboard sessions a brainstormingy. Je to tak naplňující něco společně tvořit!

Jakou roli v tvém životě hraje pocit štěstí?
Naprosto esenciální. Pocit hlubokého štěstí tvoří základ, na kterém stavím vše, co dělám. Není lehké takového stavu dosáhnout (a je to spíš proces než něco stabilního), vyžaduje to spoustu práce na sobě, porozumění světu, přijetí své minulosti, sladění toho, co dělám, se svými hodnotami. Ale je to jedním z nejdůležitějších cílů, ke kterým by podle mě měli všichni směřovat. Udělal bych z něj novou EA cause.