Červnový newsletter

Aneb zpět tváří v tvář ☀️

Milí příznivci efektivního altruismu,

S postupným zlepšováním epidemiologické situace a uvolňováním vládních opatření, nastává čas dlouho očekávaného setkávání se tváří v tvář! Srdečně Vás zveme na tradiční akce, jako jsou EA Dinners, EA Procházka a další. Samozřejmě za dodržování hygienických doporučení. Těšíme se na brzkou viděnou!

S přáním slunných dní,
Irena Kotíková
Předsedkyně Spolku pro efektivní altruismus

Na čem pracují čeští EAs

Nový projekt: Česká příručka o EA
Chystáme na podzim vydat tištěně i online příručku (~130 stran) pokrývající základní myšlenky kolem EA, která vznikne hlavně překladem základních článků v angličtině. Nyní je projekt ve fázi hledání zdrojů. Projekt vede Jiří Nádvorník.

Spolupráce s Milionem chvilek pro Demokracii
Zajímá vás občanská participace, zmenšení polarizace a respektující a otevřená komunikace napříč společností? Pracujeme na rešerši vědecky ověřených komunikačních technik, která poslouží jako manuál pro dobrovolníky, kteří se budou s lidmi bavit o nadcházejících senátních volbách a důležitosti jít volit. Pokud Vás téma zaujalo ozvěte se Terezii Kosíkové, která projekt koordinuje.

Doing Good Better a The Precipice vyjdou v češtině
Nakladatelství Argo chystá vydat obě knihy v druhé polovině letošního roku. Doing Good Better vyjde pod názvem Dobré úmysly nestačí: Jak smysluplně pomáhat díky efektivnímu altruismu (překladatel Jan Prokeš). The Precipice vyjde s názvem Nad propastí: Existenční riziko a budoucnost lidstva (Přeložila Anna Štádlerová, se kterou se občas můžete potkat na akcích spolku). Vice v edičním plánu Argo.

Letní EA Intership
Jak se během léta ponořit do EA, získat cenné zkušenosti z pracovního prostředí a ještě si u toho přivydělat? Spolek pro efektivní altruismus nabízí Letní internship. Hledáme 3 stážisty na pomoc na zajímavých EA projektech. Od organizování mezinárodních akcí jako je CFAR, nebo psaní žádostí o grant. Více informací o Letním internshipu na webu nebo facebooku. Přihlášky přijímáme do 14.6.2021.

Známe termín CFAR rEUnion 
Probíhají přípravy na CFAR rEUnion, který proběhne v termínu 24.-27. září 2021. Pokud máte chuť podílet se na přípravách, nebo na akci samotné, napište Páje Mutinské, koordinátorce akce. 

ESPR – European Summer Program on Rationality
Evropská obdoba amerického SPARC je camp pro talentované středoškoláky z celého světa mířící na elitní univerzity. Čeští EAs pomáhají s organizací celé akce, která se letos uskuteční v druhé polovině srpna v Cambridge. Více info o ESPRu najdete zde.

Foto: Online seznamovací EA sraz, 21.5.2021

Pozvánka na offline akce

Konečně opět tváří v tvář! Přinášíme seznam offline spolkových akcí na další měsíc:

Pro více informací sledujte náš FB a spolkový kalendář

Online akce ze zahraničí

Možná jste si všimli, že tento měsíc nepořádáme mnoho online akcí, je to proto, že chceme benefitovat z možnosti se konečně setkávat naživo. Pokud jste v online prostředí našli zalíbení, nezoufejte, předpokládáme, že se k nim opět vrátíme.Pokud hledáte online vzdělávací semináře, tak EA Cambridge pořádá 8-week Alternative Proteins Seminar a 8-week AGI Safety Seminar Series, obě akce začínají v červenci.

80,000 Hours vytvořilia new 8-week career planning course, zaměřený na hledání kariéry s největším pozitivním impaktem. Nabízí také sérii týdenních emailů, které vám v tom pomůžou.

Seznamte se – Adam Zábranský

Adam je Pirát, pražský radní pro bydlení a transparentnost a mimo jiné i dlouholetý podporovatel Spolku pro efektivní altruismus a bojovník za práva zvířata. V minulém newsletteru jsme psali o jeho úspěchu v boji proti používání vajec z klecových chovů v pražských středních školách, tentokrát si na nás Adam udělal čas a odpověděl na několik zvídavých otázek.

Co tě přivedlo k EA?
Už od mala mám nutkavou potřebu snažit se měnit svět k lepšímu. Když mi bylo čtrnáct, začal jsem psát na Wikipedii. V osmnácti jsem začal působit u Pirátů a věnovat se politice, ale taky jsem se stal vegetariánem a později veganem. Kromě politiky už několik let posílám část svých příjmů na činnost různých neziskových organizací a chci, aby moje peníze měly co největší dopad. Celkem přirozeně jsem se tak začal zajímat o efektivní altruismus.

Na jakých projektech pracuješ?
Nejvíc času věnuju své práci pražského radního pro bydlení a transparentnost. Kromě toho ve svém volném čase působím jako ambasador projektu Rostlinně, jehož cílem je rozšiřovat rostlinnou nabídku v restauracích a obchodech, a také spravuji databázi restaurací s veganskou nabídkou na portálu Soucitně. Zhruba patnáct procent svých čistých příjmů posílám neziskovým organizacím, které podle mě dělají záslužnou práci v různých oblastech.

Čemu se věnuješ mimo EA?
Rád hraju volejbal a badminton a chodím do posilovny a sauny. Za poslední rok jsem si těchto aktivit moc neužil, a tak doufám, že zase brzy budu moct.

Co tě na tvé práci baví nejvíc?
Čím dál víc si uvědomuji, že zajištění bydlení je základní předpoklad pro řešení spousty sociálních problémů, které v Česku máme. Proto v Praze věnujeme mimořádnou pozornost sociálnímu bydlení a těší mě, že pomáháme stovkám lidí k lepšímu životu a navíc ukazujeme cestu ostatním obcím.

Objevil jsi v poslední době něco, co ti zlepšilo život?
Začal jsem poslouchat podcasty na dvojnásobnou rychlost. Kromě toho, že jich stíhám poslouchat víc, mě to taky víc baví!

Spolek pro efektivní altruismus,
červen 2021.