Naše aktivity

1. Přednášky, překlady a popularizace EA

Budujeme v ČR komunitu lidí všeho věku, oborů a názorů, kteří se snaží konat dobro racionálně a s použitím kritického mylšní.

 1. Podporujeme studium globálně důležitých témat, nabízíme studentům témata diplomových a jiných prací
 2. Překládáme články z angličtiny a rozšiřujeme tak povědomí o efektivním altruismu v ČR.
 3. Pořádáme veřejné meetupy - přednáška o některém z EA témat, debata a posezení u piva.
 4. Spolupořádáme workshopy o aplikované racionalitě
Podívejte se na 3-minutový souhrn našich aktivit ZDE. Podívejte se také na medailonky aktivních členů spolku.


Naše přednášky


Zaujal Vás efektivní altruismus a máte zájem o přednášku na některé z těchto témat? Školám, firmám nebo jiným organizacím nabízíme osvědčené (a pro Vaše potřeby individualizované) přednášky některého z našich přednášejících na následující témata:

 • Co je efektivní altruismus a jak ho uplatňovat (30/45/60 min, ČJ/AJ)
 • Co jsou nejdůležitější světové problémy a jak je řešit? (45/60 min, ČJ/AJ)
 • Jak efektivně měřit dopady neziskových organizací? (30/45/60 min, ČJ)
 • Jakou kariéru zvolit abychom co nejvíce zlepšili svět? (45/60 min, ČJ)
 • Rizika umělé inteligence (45/60 min, ČJ)
Po skončení přednášky je prostor pro Q&A. V případě zájmu o přednášku nebo pro více info nás kontaktujte na info@efektivni-altruismus.cz.
2. Podpora výzkumu
 • Důležitou částí našich aktivit je podpora výzkumu, který má potenciál ovlivnit svět výrazně k lepšímu, případně k horšímu. V současnosti se oblastí, které je věnováno méně pozornosti než by bylo potřeba, jeví výzkum globálních katastrofických rizik, a specificky např. rizika technologie umělé inteligence.
 • Zkoumáme co je nejefektivnější dělat v ČR - v čem máme komparitivní výhody. Např. Česká republika má v porovnání se západní Evropou, USA a zbytkem vyspělého světa relativně levné a kvalitní univerzity, nižší životní náklady, v rámci Evropy centrální polohu, atd. Jak toho využít?

Projekt "Efektivní diplomka"


 • Projekt Efektivní diplomka se snaží zaměřit akademický výzkum do oblastí, které mají potenciál výrazně zlepšit svět. Myslíme si, že na univerzitách studuje spoustu šikovných a talentovaných lidí, kteří se alespoň jednou za své studium ocitnou v situaci, kdy mají napsat velkou závěrečnou práci (bakalářskou, diplomovou), investují do ní mnoho energie a často se stane, že práce udělením titulu končí a žádný další užitek již nepřinese.
 • Cílem projektu Efektivní diplomka je shromáždit výzkumné otázky a témata, které společensky prospěšné organizace potřebují zjistit, aby mohly pomáhat ještě více a ještě lépe. Tato témata nabídneme studentům bakalářských a magisterských oborů, kteří tím dostanou šanci pracovat na něčem, co zaručeně neskončí v šuplíku. Pokud patříte mezi studenty, kteří by chtěli této šance využít nebo organizace, které by potřebovaly nějaké otázky zodpovědět, směle pište na david.janku@efektivni-altruismus.cz
3. CFAR Europe - Rationality workshop
 • Spolupracujeme s organizací CFAR (Center for Applied Rationality) a na podzim  jsme spolupořádali dva evropské CFAR workshopy v České republice. Pro více info navštivte stránky tohoto projektu na www.racionalita.cz. Plánujeme uspořádat další běhy v roce 2018 nebo 2019.4. Pomáhej efektivně
 • Cílem projektu "Pomáhej efektivně" je zefektivňovat  proces charitativní pomoci v České republice - od dárců přes neziskovky až ke konkrétním lidem, kteří pomoc nejvíce potřebují.
 • Naši analytici aplikují filozofii efektivního altruismu a s pomocí metodiky měření nákladové efektivity shromažďují data, analyzují je a prioritizují sociální problémy v ČR, efektivitu neziskových organizací, vedlejší efekty intervencí nebo prostor pro další investice. V rámci tohoto projektu pomáháme neziskovkám s měřením vlastních dopadů a poskytujeme poradenství dárcům, jak darovat peníze tak, aby vzniklo co nejvíce dobra. Veškeré informace naleznete na www.pomahej-efektivne.cz.Chtěli byste nám pomoci jinak než vlastní aktivitou v rámci organizaci? Na rozšiřování všech zmíněných aktivit sháníme finance. Podpořte nás!